ماه هم به ظرفیت نمایشی استان اصفهان اضافه شد

بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۲ مهر ۱۳۹۷
ماه هم به ظرفیت نمایشی استان اصفهان اضافه شد

تماشاخانه ماه اصفهان با حضور اهالی نمایش افتتاح شد

افتتاح تماشاخانه ماه به همت حوزه هنری گامی در اعتلای هنرهای نمایشی استان اصفهان

 دکتر مهدی احمدی فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان در افتتاحیه تماشاخانه ماه گفت: گردهم آمدیم تا در مورد تئاتر صحبت کنیم و برای این صحبت سه بهانه داریم یک تجلیل ازمرحوم استاد ابراهیم کریمی هسنیجه، دو رونمایی از کتاب "غلغله پریشان" و سوم افتتاح تماشاخانه ماه.

وی افزود: دو سال و یک ماه قبل مطالعات میدانی زیادی را در مورد کمبودهای تئاتر اصفهان آغاز کردیم و قریب به سه ماه این مطالعات به طول انجامید و حاصل آن اطلاعات خوبی در حوزه تئاتر شد.

وی با اشاره به اینکه تماشاخانه ماه اولین تماشاخانه کاملا استاندارد در استان اصفهان است، خاطرنشان کرد: نتیجه مطالعاتی که از دو سال پیش آغاز شد نشان می دهد در حوزه تئاتر  باید سه قدم بزرگ برداشته شود. توجه به زیرساخت های سخت افزاری مانند فضاهای مناسب برای تمرین و اجرای تئاتر، نیازهای نرم افزاری مثل توجه به متون و محتوا نمایش ها و در نهایت حمایت از گروه‌های تئاتر مواردی بود که در اصفهان به آن توجه می شد.

 

وی با بیان اینکه این مطالعات منجر به برنامه‌ریزی های متعدد در رشته هنرهای نمایشی شد، خاطر نشان کرد: امروز می توان گفت که علاوه برحمایت از گروه های نمایش، از هنرمندان جوانی که پتانسیل بالا اما امکانات کمی دارند، حمایت شده است و اکنون تمام گروه های نمایشی با حوزه هنری در ارتباط هستند و امکانات لازم در اختیار آن ها قرار می گیرد.

 

دکتر مهدی احمدی فر افزود: در بخش های سخت افزاری گروه های تئاتر از ضعف های زیادی رنج می برند، برای رفع این مشکل در ابتدا برنامه ریزی کوتاه مدت برای فراهم کردن امکانات اولیه صورت و همزمان ساخت تماشاخانه ماه در دستور کار حوزه هنری اصفهان قرار گرفت.

 

رئیس حوزه هنری استان اصفهان ادامه داد: در ماه های اخیر با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده برای خرید تجهیزات با مشکل روبرو شدیم اما خوشبختانه تماشاخانه ماه برای خدمت رسانی به جامعه هنرهای نمایشی آماده است و اولین نمایش که کاری از پیمان کریمی است از چند روز آینده روی صحنه این تماشاخانه اجرا خواهد شد.

 

وی با بیان این که ساخت تماشاخانه ماه تنها و آخرین کار در حوزه هنرهای نمایشی نخواهد بود، گفت: به زودی یک پلاتوی تمرین نیز در مجموعه عمارت سعدی آماده می شود که امید است ظرف مدت یک ماه آماده سازی آن به پایان برسد.

این تماشاخانه به مساحت دویست متر مربع  ومناسب تمرین و اجرای تئاتر در اصفهان با ظرفیت ۹۰ نفر ساخته شده است.
 پس از افتتاح این تماشاخانه،  نمایش «استرالیا» یکی از تولیدات خانه تئاتر حوزه هنری به کارگردانی پیمان کریمی در این سالن به اجرا درخواهد آمد.


نوشته شده توسط:هوشنگ جمشیدیان - 31 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴
برچسب ها: