نمایش «ماهی های نه ماهی» در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان اصفهان 

بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
نمایش «ماهی های نه ماهی» در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان اصفهان 

نمایش «ماهی های نه ماهی» به نویسندگی صابر محمدی و کارگردانی کوروش شمس که از تاریخ 26 مرداد الی 1 شهریور 96 به اجرای عموم در آمد در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان اصفهان راه یافت . 

نمایش «ماهی های نه ماهی» در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان اصفهان کارگردان این نمایش در گفتگو با خبر نگار انجمن نمایش اصفهان در رابطه با جزییات آن گفت: نمایش «ماهی های نه ماهی» واگویه ای شخصی از نگاه مادرانۀ دختری است که نه در آینده می بینیمش و نه در گذشته مانده است. قصۀ زنان به دنیا نیامده که تجربۀ زیستن را از همجنسان خود به ارث برده اند، بی هیچ تلاشی دانسته هایی از زیستن در کنار دیگران دارند که هرگز نمی شود آن ها را از هم نوع خود آموخت.

 

کوروش شمس تصریح کرد: در این نمایش نیلو مادر مریم است و مریم هنوز به دنیا نیامده، درست مثل خود نیلو که او هم در ذهن خود در دنیا زیسته. در این میان نیلو برای زایش مریم بایستی که جفتی داشته باشد اما به راستی آیا نیلو جفتی دارد؟ نیلو در این میانه با مادری گفتگو می کند که نه مادر حقیقی اوست و نه به حقیقت داشتنش ایمان دارد و نیلو با ننه دریا از مردانی می گوید که شاید پدر مریم خواهند بود، در آینده ای که او متولد شده باشد.

 

وی ادامه داد: هاشم مردی است که همۀ خانواده اش را از دست داده، جمال زنش در زمان زایمان مرده و کرامت، دختر عمویش را در دانشگاه و دور از خود از دست داده است و جواد زنش را طلاق داده و پس از طلاق زنش مرده است و این ها حکایت مردان بسیاری است که در قصه نیستند اما هم قصۀ هاشم و جمال و کرامت و جوادند. نیلو چون ماهی کوچکی قصه در قصه پیش می رود و در هر قصه ای راه بر گشتی ندارد. گویی ماهیان بسیاری در درون هم جای می گیرند تا ماهی بزرگ و پلیدی را بسازند که تمامی دریا از او متنفر است و تنها قصه ای که بر ملا می شود داستان ننه دریاست که پیر بدنیا آمده و پیر زیسته درست از همان هنگام که تازه متولد شده است. او حتی از مادرش نیلو هم بیشتر زندگی کرده، او شصت سال پیشتر از نیلو زیسته گرچه مریم است که دختر نیلوست. نیلو، مریم، ننه دریا و همه و همه یک قصه اند از هزاران هزار مصیبت مادر بودن و دلواپسی و زخم …و مردان که حیرانند به دنبال خویشتن خویش، دنبال گذشته و آینده ای که نساخته اند یا ساخته اند و خرابش کرده اند و هیچکس نمی داند که مقصر به راستی کدام یک از آن هاست؟ زن بودن یا مرد بودن یا فقط بودن آن هاست که تقصیر داستان است.

 

گفتنی است، در این نمایش بازیگرانی چون کمند شمس، امیر مرادی، حسین عالی پور، نسرین قجاوند، دانیال کاظمی و مهدی نجدی ایفای نقش می کنند.

 

این نمایش در ۱۳ شهریورماه ۹۶ در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان اصفهان در تالار هنر اصفهان به روی صحنه رفت .
 


نوشته شده توسط:مجتبی طالبی - 168 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۰
برچسب ها: